Ubytování a strava

Ubytování dětí je zajišťováno v dřevěných chatkách po čtyřech a po šesti dětech. Děti jsou ubytovávány odděleně podle pohlaví s přihlédnutím k jejich věku.

Pokud je to možné, snažíme se vyhovět požadavkům na společné ubytování, ne vždy je to ale možné vzhledem k věkové skladbě dětí.

Chatky jsou nově zrekonstruované a vybílené. Na chatkách je zavedeno elektrické osvětlení.

Děti rozdělené do oddílů pro nejmenší, tedy zhruba do osmi let, jsou ubytovány v pokojích na zděné budově.
Zde se také nachází kuchyně, jídelna, společenská místnost a sociálního zařízení. Další sprchy a toalety se nachází v samostatné budově v blízkosti chatek.

Vedoucí jsou vždy ubytováni v blízkosti dětí a věnují se jim po celý den. Přes noc je k dispozici noční služba.
V táboře je rovněž k dispozici zdravotník či lékař.

Stravování dětí je zajištěno pětkrát denně formou snídaně, přesnídávky, oběda (polévka a teplé hlavní jídlo), odpolední svačiny a večeře. Většinou bývá k dispozici také druhá večeře. Pití je dětem k dispozici po celý den.

Pro sportovní vyžití dětí je v areálu tábora hřiště na kopanou a volejbal, dále si pak děti mohou zahrát stolní tenis či frisbee, osvojit si základy jízdy na kánoi nebo se jen tak vykoupat v řece Střele, která je jednou z nejčistších řek v ČR. Tábor prošel v roce 2006 – 2007 rekonstrukcí a každým rokem se snažíme obnovovat část zařízení a vybavení tábora, abychom zajistili co nejkvalitnější zázemí pro letní rekreaci Vašich dětí.

Lokalita a okolí tábora

Mapa do tábora

Dětský letní tábor Střela pod Strážištěm se nachází v překrásném údolí řeky Střely. Řada přírodních i historických památek v okolí (Skalní město, bludné balvany, zámek Manětín, klášter Plasy…) přímo vybízí k pěší turistice, prostředí Přírodního parku Horní Střela pak dává dětem možnost seznámit se s přírodou a to prostřednictvím různých her a táborových aktivit. Děti se také mohou vykoupat v řece Střele, která je stále jednou z nejčistčích řek v ČR.

Okolní příroda

Střela je řeka v západních Čechách známá především svým hlubokým a romantickým kaňonovitým údolím. V minulosti byla též nazývaná Lososnice, Schnella, Sagita či Šipka. Pramení ve Slavkovském lese nedaleko Toužimi, protéká Žluticemi, Rabštejnem nad Střelou, Plasy a vlévá se zleva do Berounky. Horní Střela je přírodní park rozkládající se převážně v severní části okresu Plzeň-sever a na jihovýchodním okraji okresu Karlovy Vary. Chrání meandrovitě budované hluboké údolí řeky Střely s typickými lesními porosty na skalnatých svazích.

Horní Střela byla vyhlášena jako oblast klidu vyhláškou ONV Plzeň-sever v roce 1978 na ploše 6 813 ha, v roce 1997 byla vyhlášeno přiléhající území o výměře 3 179 ha v okrese Karlovy Vary. V současnosti zaujímá přírodní park plochu 9 992 ha a jeho hranici vymezují vsi a sídla Štichovice, Česká Doubravice, Vuršův Mlýn, Brdo, Vysočany, Kotaneč, Vranov, Jablonná, Poříčí, Číhání, Žihle, Hluboká, Kalec, Velká Černá Hať, Strážiště, Mladotice a Křečov.

cs.wikipedia.org

Historie tábora

Na jaře roku 1959 se parta nadšenců kolem tehdejšího ředitele školy v Kralovicích, pana Františka Polcara, rozhodla, postavit vlastní pionýrský tábor. Byli to zejména: p. Josef Jahn – učitel z Kozojed, p. Karel Šašek – učitel z Plas, p. Josef Weichr – učitel z Čisté u Rakovníka a mnoho dalších nadšenců. Ze Škodovky se zakoupila vyřazená dřevěná kantýna a mohlo se stavět (však stará provozní budova stojí dodnes a slouží perfektně). No a již v létě 1959 nastoupili první táborníci.
Je zajímavé, že do staré zelné budovy se vešlo vše potřebné: kuchyně je jasná, tam kde je dnes sportovní sklad, byl sklad nádobí. V klubovně vedoucích sklad potravin, no a dozadu se vešla marodka, zdravotnice, místnost pro správce i sklad všeho potřebného materiálu. A to až do stavby nové provozní budovy.

Historie celotáborových her

RokTéma
2019Superhrdinové
2018Piráti ze Střely
2017Avatar
2016Asterix a Obelix
2015Sherlock Holmes
2014Cesta do pravěku
2013Star Wars
2012Indiana Jones
2011Harry Potter
2010Hvězdná brána
2009Dračí doupě
2008Cesta kolem světa za 14 dní
2007
2006Střelácká říše pohádek
2005Plavba na ostrov pokladů
2004Středověk
2003Antika
2002Pravěk
2001Kovbojové
2000Egypt
1999Horolezci
1998Indiáni
1997Námořníci
1996Ekologové
1995Eskymáci
1994Indiáni
1993Středověk
1992Pravěk
1991Vesmír
1959První ročník tehdy pionýrského tábora Střela